ANNONS

May-Greth skrapade fram en fin Trissvinst i TV4 Nyhetsmorgon. Foto: Svenska Spel
May-Greth skrapade fram en fin Trissvinst i TV4 Nyhetsmorgon. Foto: Svenska Spel

Tummen upp efter Trisskrapet i TV4: ”En härlig vinst”

ANNONS

SVERIGE

”May-Greth, från Södertälje, och hennes man Aimo brukar får hem fem Trisslotter i brevlådan via prenumeration varje månad. En av lotterna som May-Greth skrapade i vintras visade tre tv-symboler och under torsdagen hade det blivit dags att skrapa i tv. Den slutliga vinsten landade på 250 000 kronor”, skriver Svenska Spel i ett pressmeddelande.

”Det var i februari som May-Greth och hennes man hade fått hem sina nya lotter från sin prenumeration. Fem lotter skulle skrapas och redan på första lotten fick paret sig en stor överraskning.”

”Du har bättre tur”

– Jag satt i vardagsrummet och så gav Aimo mig en lott och så sa han ”Skrapa Trisslotten du, du har bättre tur än mig, berättar May-Greth och fortsätter:

– Så skrapade jag en ruta i taget. Helt plötsligt såg jag tre tv-symboler och jag trodde inte det var sant. Så sa jag det högt tre gånger, ”det är inte sant”. Sen vände jag mig om till Aimo och berättade att jag hade vunnit.

”De tre tv-symbolerna innebar att det under torsdagsmorgonen hade blivit dags för May-Greth att skrapa Triss i TV4 Nyhetsmorgon. Med hennes man Aimo med som stöd i kulisserna valde hon lott nummer tolv vilket resulterade i en vinst på 250 000 kronor”, skriver Svenska Spel.

”Känns jättebra”

– Jo, jag valde nummer tolv eftersom Aimo är född den 12:e och mitt barnbarn är född den 21:a ,alltså tolv baklänges samt att det är den 12:e idag, berättar May-Greth och avslutar:

– Det känns jättebra, det blev en härlig vinst. Nu ska vi fira vinsten med en härlig middag som mitt barnbarn har ordnat med tills vi kommer hem.

Elias Kolthoff, kommunikatör på Svenska Spel Tur, gratulerade May-Greth på plats.

– Stort grattis till vinsten! May-Greth blev den andra personen från Södertälje som skrapat Triss i tv sedan årsskiftet. Jag hoppas att May-Greth och Aimo får fira vinsten ordentligt när de kommer hem, säger Elias Kolthoff.

Se May-Greth skrapa fram vinsten här.

Lotten som tog May-Greth till TV4 Nyhetsmorgon köptes via Svenska Spel Prenumeration.

Det här är Triss:

  • Triss är landets mest sålda skraplotter och ett av Sveriges populäraste spel.
  • Man kan vinna mellan 30 kronor och 1 000 000 kronor direkt på skrapet.
  • Vid tre TV-symboler får man delta i en offentlig dragning på TV4 där man kan vinna mellan 100 000 kronor och 5 000 000 kronor.
  • Vid tre klöversymboler får man delta i en offentlig dragning på TV4 där man kan vinna från 10 000 kr i månaden i 10 år upp till 100 000 kr i månaden i 25 år.
  • Läs mer om spelet här”, skriver Svenska Spel.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS