lenagranath001

Vänsterpartiet vill ha en folkomröstning i frågan om Hultgården i Misterhult

ANNONS

OSKARSHAMN

Vänsterpartiet i Oskarshamns kommun vill fortfarande ha en folkomröstning i frågan om Hultgården och Charlottagården i Misterhult.

”Vi har tidigare aviserat att vi i Vänsterpartiet stödjer en folkomröstning angående särskilt boende i Misterhult och det står vi fast vid. Folkinitiativet har lagt ner oerhört mycket arbete för att få ihop över 2 000 namnunderskrifter och jag anser att man som politiker måste ha respekt för att det är 2 310 folkbokförda personer i Oskarshamns kommun som stödjer initiativet och motsäger sig en nedläggning”, säger Lena Granath (V).

”Helt orimligt”

”Gårdagens besked till mig, som säger att juristerna menar att avsaknaden av namnförtydliganden gör att kommunen skall avvisa kravet om folkomröstning är kanske helt riktigt och korrekt enligt kommunallagen, men för oss i Vänsterpartiet blir det helt orimligt att inte lyssna på alla de krafter som kämpar för att behålla boendet. Vi kommer att fortsätta att stödja en folkomröstning.”

TEXT

Peter A Rosén

[email protected]

Lena Granath (V). FOTO: PETER A ROSÉN

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Scrolla för mer nyheter

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Nyheter i din inkorg

Varje lördag får du ett nyhetsbrev* med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter nedan och invänta mejlet med bekräftelse i din inkorg:

*Nyhetsbrevet är GRATIS och du kan självklart avsluta det när du önskar.

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS