ANNONS

Viktig information om trafikljusen i Oskarshamn

trafikljus

ANNONS

OSKARSHAMN

Kommunen går ut med viktig information om trafikljusen vid Norra Fabriksgatan/Stengatan i Oskarshamn.

”En magnetslinga är trasig och det tar längre tid än normalt för gående och cyklister innan det blir grönt. Vi väntar in fräsmaskinen som ska laga slingan, den går just nu för högtryck vid Köpmangatan/Stengatan, där det också sker trafikljusbyte. Felet beräknas vara klart i slutet av juni”, skriver kommunen i ett inlägg på sin Facebooksida.

”I och med bytet till nya trafiksignaler försvinner tryckknappen för gående. Det är i stället ersatt av en stor trycksensor med touchfunktion. Trafiksignallådan har taktil märkning för detaljerad information som beskriver korsningen vid övergångsstället för personer med synnedsättning. Det finns även akustisk och vibrerande återkoppling för personer med syn- och hörselnedsättning.”

”Förutom trafikljusbyte vid Köpmangatan/Stengatan pågår byte av trafiksignaler vid Södra Långgatan/Stengatan. Trafikskyltning på platsen gäller vid släckta trafikljus. Visa hänsyn och kör försiktigt genom arbetsområdet”, skriver kommunen.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev varje lördag! Fullmatat med veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.*

*Nyhetsbrevet är självklart GRATIS!

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS