En pappa i Oskarshamns kommun blev lurad på pengar när han försökte fixa en lägenhet åt sin son

Svenska sedlar
Bilden är en genrebild. Foto: Imgur

ANNONS

OSKARSHAMNS KOMMUN

Många studenter, som vet vilken utbildning de ska gå på i höst, är på jakt efter lägenheter för närvarande – och polisen uppmanar därför till extra försiktighet.

En pappa i 50-årsåldern, med adress i Oskarshamns kommun, blev nyligen av med 2 500 kronor när han letade efter en lägenhet i Göteborg åt sin son.

Han hittade en grupp i sociala medier, med folk som uppger att de vill hyra ut sina lägenheter.

Pappan betalade en deposition på 2 500 kronor, till en kvinna, för lägenheten – men sedan har han inte kunnat nå henne.

Konversationen i sociala medier har raderats och hon hör inte av sig.

En bedrägerianmälan är upprättad.

– Tyvärr är detta vanligt då alla fått besked om vilka utbildningar de ska gå på i höst. Studenterna ska ha lägenheter och då blir många lurade, tyvärr. Vi uppmanar därför till extra försiktighet, säger Eva-Lotta Hermansson Truedsson, presstalesperson i polisregion syd, till ON på måndagen.

Foto: Imgur

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev varje lördag! Fullmatat med veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.*

*Nyhetsbrevet är självklart GRATIS!

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS