ANNONS

Naturum, Trollskogen, norra Öland
Naturum, Trollskogen, norra Öland. Arkivfoto: Peter A Rosén

Naturum Trollskogen visar klimatförändringarnas effekter

ANNONS

KALMAR LÄN

”Lördagen den 12 april klockan 12.45 inviger landshövding Allan Widman årets kanske viktigaste utställning på naturum Trollskogen. Vår natur förändras av klimatförändringarna. Inte minst på Öland, där 36 procent av Sveriges mest hotade arter finns, skriver Länsstyrelsen i Kalmar län i ett pressmeddelande.

”Räkna med förändring” är en utomhusutställning som kommer att finnas runt naturum och ute i naturreservatet Trollskogen på norra Öland. Den visar på klimatförändringarna i siffror, därav namnet. Vi är alla en del av naturen och det finns mycket vi kan göra för att bromsa klimatförändringarna. Bara vi ser oss omkring finns klimattecken att upptäcka överallt. Utställningen visar hur vi kan studera naturens förändringar över årstiderna. Då kan vi hjälpa den, och oss själva, att klara utmaningarna bättre”, skriver Länsstyrelsen.

+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS