ANNONS

Bild på polisstationen i Oskarhamn i mörker
Arkivfoto: Peter A Rosén

Blåljus: Inbrott i biblioteket i Oskarshamn

ANNONS

OSKARSHAMN

Kommunen har polisanmält ett inbrott i biblioteket på Hantverksgatan i Oskarshamn.

Det var någon gång mellan klockan 21.00 på måndagen, den 28 april, och 08.30 på tisdagsförmiddagen, den 29 april, som någon bröt upp dörren till det ”Meröppna biblioteket” (i ett meröppet bibliotek kan man använda biblioteket utanför bemannade öppettider – alla bibliotek i kommunen med meröppet är öppna alla dagar i veckan mellan klockan 7 och 22).

Handtaget var avslitet, men man har inte kunnat konstatera att något har stulits, berättar Peter Karlsson, förundersökningsledare vid polisen i Oskarshamn, på onsdagen.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
2
+1
3
+1
14

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS