SVERIGE
Årsrapporten för 2024 från Svensk Inkasso avslöjar en paradox: färre nya inkassoärenden, men en kraftig ökning av den totala skuldbördan till cirka 125 miljarder kronor. Enligt organisationen fördjupas betalningsproblemen, vilket bekräftas av att allt fler ärenden drar ut på tiden även under 2025.
Svensk Inkassos årsrapport för 2024 visar att antalet nya inkassoärenden fortsatte att minska för andra året i rad – men att det sammanlagda skuldbeloppet ökade kraftigt. Vid utgången av 2024 uppgick de obetalda skulderna hos inkassobolagen till cirka 125 miljarder kronor, en ökning med 12 procent jämfört med föregående år.
– Tillströmningen av nya inkassokrav är större än antalet avslutade ärenden, vilket gör att fler krav blir liggande längre. Det pekar på att betalningsproblemen i samhället fördjupas, säger Fredrik Engström, ordförande Svensk Inkasso i ett pressmeddelande.

Årsrapporten visar bland annat:
- Totalt registrerades cirka 9 miljoner nya inkassoärenden 2024, en minskning med 7 procent jämfört med året innan
- Antalet avslutade ärenden minskade samtidigt med 5 procent till 7,9 miljoner.
- 44 procent av inkassokrav gäller belopp under 500 kronor, men andelen större skulder ökar något.
- Andelen skuldsatta juridiska personer ökade från 13,8 till 14,6 procent.
- Andelen inkassokrav riktade mot män steg till 57,1 procent.
- 1,29 miljoner ansökningar om betalningsföreläggande och drygt 800 000 ansökningar om verkställighet lämnades in till Kronofogden under året.
Färsk statistik visar att trenden fortsätter även under 2025: antalet nya ärenden minskade med 12 procent under första kvartalet jämfört med motsvarande period 2024. Samtidigt ökar andelen ärenden som tar mer än tre månader att avsluta – ett tecken på att betalningsproblemen förvärras för många.
Inkassobranschen arbetar för lösningar
För att fler ska få hjälp att lösa sina skulder har Svensk Inkasso upprättat över 612 000 avbetalningsplaner under 2024, en ökning med över åtta procent från året innan.
– Den stora mängden avbetalningsplaner speglar branschens arbete för att hitta individuella lösningar och undvika att ärenden behöver gå vidare till Kronofogden, säger Fredrik Engström.
Betalningsproblemen fördjupas
En enkätundersökning bland Svensk Inkassos medlemmar i mars/april visar att 56,3 procent av bolagen förväntar sig att hushållens betalningsproblem kommer att förvärras under resten av 2025.
– Vår bedömning är att betalningsproblemen fördjupas ytterligare, framför allt för de som lever på små marginaler och saknar ekonomisk buffert. För de stora flertalet är det utvecklingen på arbetsmarknaden som kommer vara avgörande, säger Fredrik Engström.
LÄS MER: Varannan svensk har mindre än 10 000 kronor i buffert
LÄS MER: Sparpsykologen om varför så många svenskar inte har en buffert

Redaktör, marknadsföring, webb- & ekonomiansvarig. Utbildad inom datavetenskap med mångårig erfarenhet inom IT och webbutveckling.