ANNONS

spökbröllop

Läskigt spökbröllop mitt i centrala Oskarshamn

ANNONS

OSKARSHAMN

”I tider när det är svårt att använda scenerna till konserter och evenemang får man tänka kreativt. Därför har scenen på Lilla torget tagits i anspråk av ett läskigt spökbröllop. Och längs Västra Torggatan har andra spöken hittat sin plats där de vakar över halloweenpumporna”, skriver Oskarshamns kommun i ett pressmeddelande på måndagen.

”Pumporna har i år målats och gjorts fina av barn och ungdomar på några av kommunens fritidsgårdar. Till spökinstallationen på Lilla torget har Nordevent hjälp till och bakom hela halloweenutsmyckningen står Oskarshamns kommun tillsammans med Attraktiva Oskarshamn och Handel Oskarshamn. Syftet är att skapa föränderliga, oväntade och roliga inslag i vårt gemensamma stadsrum”, skriver kommunen.

FOTO

OSKARSHAMNS KOMMUN

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS