SMÅLAND
”Ahmed och hans bror Ali från Växjö gästade TV4 Nyhetsmorgon under tisdagen. Efter att ha valt lott nummer 13 stod det klart att 21-åringen skrapat fram 100 000 kronor. Vinsten kommer gå till en resa”, skriver Svenska Spel i ett pressmeddelande.
”I vintras förra året fick Ahmed och hans kusin en känsla för att skrapa några Trisslotter. Ahmed som enbart har skrapat ett par fysiska lotter i sitt liv fick då höra från sin kusin att man dessutom kan skrapa Trisslotter online.”
”En rolig grej”
– Vi köpte tre Trisslotter var via telefonen. På förhand visste jag inte att man kunde skrapa digitala lotter så vi gjorde det som en rolig grej. berättar Ahmed och fortsätter:
– Det som är så otroligt är att jag hade drömt om att jag skulle skrapa Triss i tv någon vecka tidigare. Jag har alltid känt till TV-Triss och klöver, men aldrig förstått hur det ska se ut när man skrapat lotten. Helt plötsligt stod det ”grattis” och då blev det stor glädje!
”Trisslotten som Ahmed skrapade visade nämligen tre tv-symboler och under tisdagsmorgonen var det dags för Växjöbon att besöka TV4 Nyhetsmorgon. Med storebror Ali stöttandes i kulisserna landade valet på lott nummer 13, vilket resulterade i en vinst 100 000 kronor”, skriver Svenska Spel.
”Känns väldigt bra”
– De flesta brukar tänka att nummer 13 är ett otursnummer och därför fick jag känslan att testa det numret. Jag är jättenöjd och det känns väldigt bra, berättar Ahmed.
”För vinsten planerar Ahmed att resa, var och när återstår att se. Först väntar ett firande med hela släkten”, skriver Svenska Spel.
– Jag är en väldigt spontan person så vi får se, men det kommer garanterat bli en resa! Min kusin fyller år snart och då ska hela släkten träffas, då passar vi nog på att fira lite extra. Då bjuder jag till lite också, summerar Ahmed.
Elias Kolthoff, kommunikatör på Svenska Spel Tur, gratulerade Ahmed på plats.
– Grattis till vinsten! Ahmed blev den tredje personen från Växjö som skrapat Triss i tv sedan årsskiftet. Jag hoppas Ahmed får fira ordentligt med hela släkten, säger Elias Kolthoff.
Se Ahmed skrapa fram vinsten här.
Lotten som tog Ahmed till TV4 Nyhetsmorgon köptes online på Svenska Spels hemsida.
Det här är Triss:
- ”Triss är landets mest sålda skraplotter och ett av Sveriges populäraste spel.
- Man kan vinna mellan 30 kronor och 1 000 000 kronor direkt på skrapet.
- Vid tre TV-symboler får man delta i en offentlig dragning på TV4 där man kan vinna mellan 100 000 kronor och 5 000 000 kronor.
- Vid tre klöversymboler får man delta i en offentlig dragning på TV4 där man kan vinna från 10 000 kr i månaden i 10 år upp till 100 000 kr i månaden i 25 år.
- Läs mer om spelet här”, skriver Svenska Spel.

Chefredaktör & ansvarig utgivare. Utbildad journalist med mångårig erfarenhet från flera lokaltidningar som nyhetsreporter, sportreporter och fotograf.