ANNONS

Läkare med stetoskop i ena handen och med sjukhusbakgrund
Genrebild: Freepik

Anmälan efter dödsfall: Sökte akut upprepade gånger

ANNONS

LÄNET

”Chefläkare Gunhild Nordesjö Haglund på Länssjukhuset i Kalmar har gjort en anmälan enligt lex Maria efter ett dödsfall”, skriver Region Kalmar län i ett pressmeddelande.

”Fallet gäller en kvinna med såväl kroppslig som psykisk sjukdom som opererades akut med anledning av blindtarmsinflammation.”

”Utskrivning kunde ske dagen efter operation. Därefter sökte kvinnan upprepade gånger under kort tid på akutmottagningen med oklara symtom. Vid sista tillfället inkom kvinnan med hjärtstopp och avled. Dödsorsaken konstaterades vara propp i lungorna.”

”Sannolikt kunde flera av de symtom kvinnan tidigare sökt för kopplas samman med denna diagnos.”

”En rutin ska skapas för att tidigare kunna fånga upp patienter med oklara symtom på akutmottagningen”, skriver regionen.

Foto: Freepik

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS