ANNONS

Man kör bil
Bilden är en genrebild. Foto: Freepik

Bilist körde mot polis i 100 km/h – åtalas för försök till dråp

ANNONS

HÖGSBY

En körkortslös bilist, en man i 25-årsåldern med adress i Uppvidinge kommun, åtalas för grov olovlig körning och försök till dråp.

Det var den 2 april i år som han, enligt åtalet, körde bil på Växjövägen i Högsby och att han där ”försökt beröva polisen XX livet, eller i vart fall tillfoga honom svår kroppsskada”.

”Detta genom att NN vid framförandet av personbil, efter att polisen XX placerat sig mitt i vägbanan för att genomföra ett fordonsstopp, i stället för att följa polismannens instruktioner accelererat och fortsatt köra i hög hastighet (cirka 100 km/h) i riktning mot XX, som fått hoppa/springa åt sidan för att undvika att bli påkörd. Gärningen har varit livsfarlig och NN har genom sitt agerande visat särskild hänsynslöshet. Det fanns en fara för att brottet skulle fullbordas och det var endast på grund av tillfälliga omständigheter som brottet inte fullbordades, eftersom XX hann hoppa/springa åt sidan”, står det i åtalet.

Bilisten greps samma dag och anhölls dagen därpå. Han frigavs den 7 april.

Den åtalade mannen, som förnekar försök till dråp och erkänner grov olovlig körning, har tidigare dömts för olovlig körning.

I bevismaterialet finns målsägandeförhör och vittnesuppgifter från två poliser.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS