ANNONS

Polisbil med blåljus
Genrebild: Peter A Rosén

Blåljus: Polishund spårade upp tjuv efter stöld mitt i natten

ANNONS

ÅLEM

På natten till onsdagen blev polisen beordrad till Vincents Husbil & Husvagn på Pataholmsvägen i Ålem på grund av en pågående stöld.

Vid ankomsten påträffade poliserna en man på det inhägnade området i fråga.

Han brydde sig dock inte om polisernas order om att stanna kvar på platsen – han valde i stället att springa därifrån.

– Hundförare kom dit och efter lite spårning greps mannen, berättar Peter Karlsson, förundersökningsledare vid polisen i Oskarshamn, på onsdagen.

Mannen, som är i 50-årsåldern och hemmahörande i ett annat land i Europa, är misstänkt för stöld och olaga intrång.

Han tog sig in på området och gick in i några husvagnar, där han tog två förtält som han sedan slängde över inhägnaden.

Mannen har själv berättat att han skulle gömma dem i skogen. Brottstiden är satt till mellan klockan 02.10 och 02.34.

Godsvärdet ligger på totalt 40 000 kronor, men förtälten är återlämnade till firman.

Mannen är nu anhållen.

Uppdatering:

Mannen begärdes häktad vid lunchtid på onsdagen.

+1
7
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
14

ANNONS

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS