ANNONS

Blomstermåla i vårskrud
Blomstermåla i vårskrud. Arkivfoto: Peter A Rosén

Blomstermåladagen blir en folkfest för hela familjen

ANNONS

BLOMSTERMÅLA

Blomstermåla gör sig redo för en härlig utomhusfest när Blomstermåladagen går av stapeln nu på lördag den 24 maj med start klockan 14.00. Hela familjen är välkommen till slänten bredvid Folkets Hus för en dag fylld av skratt, glädje och underhållning – och bäst av allt, det är fri entré!

Dagen, som arrangeras av Samhällsföreningen Blomstergruppen, bjuder på ett fullspäckat program för alla åldrar. Scenen intas av inga mindre än barnfavoriterna Mora Träsk klockan 14.00, följt av Emilio Walter klockan 15.00. Dagen avslutas med energisk musik från Factums Punkorkester klockan 16.00.

Utöver musiken finns det massor att upptäcka. Fynda unika prylar på bakluckeloppisen för bara 50 kr per plats, eller njut av ett brett utbud av mat, fika och lotteri. För de yngsta besökarna finns det roliga lekar och ansiktsmålning.

Och missa för all del inte chansen att smaka på Åke Bagares berömda bakverk ”Grisen”, som kommer att säljas under dagen. Fri entré för alla.

EVENEMANG

Datum: 24 maj

Tid: 14.00 – 17.00

Plats: Blomstermåla Folkets hus

+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS