ANNONS

Polisbil med blåljus
Genrebild: Peter A Rosén

Mordbranden i Oskarshamn: Fyrverkeripjäs hittades i trapphuset – katterna i bostaden överlevde

ANNONS

OSKARSHAMN

Vid 00.15-tiden på natten till torsdagen fick räddningstjänsten in ett larm om en brand i en lägenhet på Karlsborgsvägen i Kristineberg i Oskarshamn.

Enligt de initiala uppgifterna har det brunnit ganska mycket i lägenheten, det hade tagit sig i möbler och dylikt – med rejäl rökutveckling som följd.

Räddningstjänsten, som släckte ner och ventilerade ut röken, var kvar på platsen fram till 01.30-tiden.

”Branden har startat i samband med att en fyrverkeripjäs skjutits in i bostaden. En man och två katter har befunnit sig i lägenheten. Mannen har själv tagit sig ut och klarat sig utan fysiska skador. Det är oklart hur det har gått för katterna. En anmälan om mordbrand upprättas. Det finns ingen misstänkt i nuläget”, skriver polisen på sin hemsida vid 06.20-tiden på morgonen.

Enligt trygghets- och larmcentralen upptäckte lägenhetsinnehavaren att det brann i hallen när han kom hem från arbetet.

Personen i fråga stängde dörren och ringde 112.

På torsdagseftermiddagen pratar ON med Malin Leonardsson, som är förundersökningsledare på avdelningen för grova brott i lokalpolisområde Västervik (där kommunerna Västervik, Vimmerby, Hultsfred, Högsby, Oskarshamn och Mönsterås ingår).

”Får se vad teknikerna säger”

Hon berättar att en teknisk undersökning kommer att genomföras så snart som möjligt.

Hon konstaterar också att en fyrverkeripjäs påträffades i det aktuella trapphuset.

Vad kan du säga om brandomfattningen?

– Det kan jag inte uttala mig om i nuläget. Vi får se vad teknikerna säger.

Mannen klarade sig utan fysiska skador?

– Ja, det stämmer.

Det fanns ingen annan människa i bostaden?

– Nej.

Vet ni om det finns några vittnen?

– Nej, det jobbar vi på. Det återstår att se om någon har sett eller hört något i samband med det här.

Hur jobbar ni med ärendet i övrigt?

– I det här skedet handlar det om att samla in information och eventuella vittnesuppgifter. Och vi ska, som sagt var, genomföra en teknisk undersökning på platsen.

Det fanns två katter i bostaden. Hur gick det för dem?

– De är tillbaka hos sin ägare. Något annat har jag inte fått till mig, säger Malin Leonardsson.

+1
1
+1
1
+1
0
+1
10
+1
10
+1
41

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS