Dackarna TV-sänder finalerna i JSM och USM

Dackarna TV-sänder finalerna i JSM och USM

2020-07-31 0 av Conny Blomander


MÅLILLA/OSKARSHAMN

Dackarna är på hugget och plockar fram en TV-kamera när de befintliga TV-kanalerna som normalt sänder speedway stänger av sina kameror.

Imorgon lördag körs JSM-finalen och USM-finalen i Målilla.

– Vi vill presentera en liten överraskning till alla speedwayintresserade personer ute i vårt avlånga land. Imorgon lördag kl. 12.00 och 16.00 kommer vi sända USM och JSM-finalerna live från Skrotfrag Arena, säger Dackarnas Jon Lindberg.

– Ni ser matcherna på Dackarnas facebooksida.

I JSM-finalen finns tre förare som var med i SM-finalen i förra veckan och som slåss för ett JSM-guld. Kvintetten är Jonathan Grahn, Indianerna (bilden), Philip Bergström-Bängs, Masarna och Alexander Woentin, Vetlanda.

Startlista JSM:

1. Avon Van Dyck, Målilla MK

2. Jonathan Grahn, Kumla MSK

3. Henrik Bergström, SMK Motala SK

4. Philip Hellström-Bängs, Masarna SK

5. Alexander Jacobsson Sundkvist, Smederna SF

6. Casper Henriksson, Gislaveds MK

7. Ludvig Selvin, Kumla MSK

8. Maximilian Belsing, Smederna SF

9. Alexander Woentin, Vetlanda MS

10. Oscar Holstensson, SMK Östgötaavdelning

11. Gustav Grahn, Kumla MSK

12. Noel Wahlqvist, Westerviks MSK

13. Henric Fernström, Mariestads MK

14. William Björling, Gislaveds MK

15. Anton Karlsson, Westerviks MSK

16. Philip Olofsson, Westerviks MSK

Reserver

17. Aleks Lundquist, Masarna SK

18. Sebastian Selvin, Örebro SF

Startlista USM:

1. Manfred Zetterström, Smederna SF

2. Anton Jansson, Smederna SF

3. Casper Appelgren, Kumla MSK

4. Milo Sjö, Nässjö SK

5. Albin Sigvardsson, Gislaveds MK

6. Alfred Åberg, Masarna SK

7. Charlie Netz, Smederna SF

8. Harry Lundahl, Kumla MSK

9. Wiktor Ferneborn, Gislaveds MK

10. Felix Woentin, Nässjö SK

11. Isidor Westerlund, Kumla MSK

12. Isak Lundquist, Masarna SK

13. Alfons Wiltander, Vetlanda MS

14. Dante Johansson, Rospiggarna SK

15. Oskar Evertsson, Nässjö SK

16. Rasmus Karlsson, Kumla MSK

Reserver:

17. Alexander Bengtsson, Masarna SK

18. Nemone Axelsson, Kumla MSK

TEXT

Conny Blomander

conny@oskarshamns-nytt.se

FOTO

Peter A Rosén