ANNONS

Entrédörr till Kalmar Tingsrätt
Foto: Peter A Rosén

En man i Oskarshamn döms för rattfylleri och flera fall av narkotikabrott

ANNONS

OSKARSHAMN

En man i 25-årsåldern, med adress i Oskarshamn, döms för rattfylleri i ett fall, narkotikabrott av normalgraden i två fall samt ringa narkotikabrott i ett fall.

Han får skyddstillsyn med samhällstjänst i 60 timmar – med en särskild föreskrift om att han ska delta i den vård och behandling som frivården finner lämplig.

Den dömde ska också, på anmodan av frivården, lämna prov för att påvisa drogfrihet.

Två månader hade dömts ut om fängelse valts som påföljd.

Beslagtagen narkotika förverkas.

Det var i februari förra året som mannen körde bil, efter att ha använt cannabis, på Stengatan i Oskarshamn.

Han döms även för ett innehav på 8,11 gram ketamin samt innehav av 79,98 gram cannabisharts och 1,10 gram cannabis.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS