ANNONS

Edward af Sillén och Petra Mede
Edward af Sillén och Petra Mede kommenterar Eurovison. Foto: Janne Danielsson/SVT

Eurovision 2025: Petra Mede och Edward af Sillén kommenterar finalen

ANNONS

SVERIGE

Eurovisiondrottningen Petra Mede debuterar som kommentator i Eurovision Song Contest och tar plats i kommentatorsbåset i Basel i maj tillsammans med nestorn i sammanhanget, Edward af Sillén. Edward kommenterar de två semifinalerna på egen hand och inför den direktsända finalen ansluter Petra.

Med tre år som hyllad programledare för Eurovision Song Contest ska Petra Mede nu ge tittarna vägledning till vad som händer på Eurovision-scenen i finalen.

– Det är första gången jag får äran att kommentera Eurovision Song Contest, men det är tack och lov inte första gången jag får äran att arbeta med Edward. Det förstnämnda gör mig pirrig och uppspelt, det sistnämnda trygg och överlycklig, säger Petra Mede i ett pressmeddelande från SVT.

Humor och kärlek

Det är fjortonde året som den kunnige och rutinerade Edward af Sillén kommenterar Eurovision. Han ser fram emot årets tävling:

– Jag tackar varmast för förtroendet att än en gång få guida tv-tittarna genom årets roligaste musiktävling. Som vanligt gör vi det med mycket humor och kärlek till programmet. Det ser dessutom ut att bli extra rafflande och svettigt för oss svenskar i år när KAJ häller vatten på aggregatet och ångar på mot medaljplats. Och att äntligen få ha min skrattsyster Petra i båset, vilken glädje!

KAJ
KAJ tävlar i Eurovision för Sverige med sitt bidrag ”Bara bada bastu”. Bidraget är favorittippat enligt oddsen. Frågan är om det håller för favorittrycket? Först ska de ta sig vidare i semifinalen… Foto: Erik Åhman

Eurovision kommentatorer

  • 2000: Christer Lundh och Pernilla Månsson
  • 2001: Henrik Olsson
  • 2002: Christer Björkman och Claes Åkeson
  • 2003: Pekka Heino
  • 2004: Pekka Heino
  • 2005: Pekka Heino
  • 2006: Pekka Heino
  • 2007: Kristian Luuk och Josef Sterzenbach 
  • 2008: Kristian Luuk och Josef Sterzenbach 
  • 2009: Edward af Sillén och Shirley Clamp 
  • 2010: Edward af Sillén och Christine Meltzer 
  • 2011: Edward af Sillén och Hélène Benno 
  • 2012: Edward af Sillén och Gina Dirawi 
  • 2013: Josefine Sundström
  • 2014: Edward af Sillén och Malin Olsson 
  • 2015: Edward af Sillén och Sanna Nielsen 
  • 2016: Lotta Bromé
  • 2017: Edward af Sillén och Måns Zelmerlöw 
  • 2018: Edward af Sillén och Sanna Nielsen 
  • 2019: Edward af Sillén och Charlotte Perrelli 
  • 2020: Tävlingen inställd
  • 2021: Edward af Sillén och Christer Björkman 
  • 2022: Edward af Sillén och Linnea Henriksson
  • 2023: Edward af Sillén och Måns Zelmerlöw
  • 2024: Edward af Sillén och Tina Mehrafzoon
  • 2025: Edward af Sillén och Petra Mede

FAKTA / Eurovision 2025

Eurovision Song Contest 2025 sänds från Basel i Schweiz 13, 15 och 17 maj. KAJ tävlar med ”Bara bada bastu” för Sverige i Semifinal 1 och det är bara den semifinalen som svenska tittare kan rösta. Tio bidrag från respektive semifinal går vidare till lördagens stora final då 25 länder tävlar om vinsten. The Big Five, som består av Frankrike, Italien, Spanien, Storbritannien och Tyskland, är tillsammans med värdlandet Schweiz direktkvalificerade till finalen. 

Eurovision Song Contest – Semifinal 1 sänds tisdag 13 maj kl 21.00 på SVT Play och i SVT1

Eurovision Song Contest – Semifinal 2 sänds torsdag 15 maj kl 21.00 på SVT Play och i SVT1

Eurovision Song Contest – Final sänds lördag 17 maj kl 21.00 på SVT Play och i SVT1 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS