ANNONS

vaccinering

I morgon påbörjas covid-19-vaccineringen i länet

ANNONS

LÄNET

Snart startar covid-19-vaccineringen i Kalmar län.

De två kommunerna som initialt kommer att börja vaccinera kommer att ha tillgång till vaccinet från och med imorgon, måndag 28 december. Mörbylånga och Västervik kommuner beräknar starta sina vaccinationer samma dag.  

I takt med att vaccintillgången ökar kommer fler särskilda boenden och kommuner att inkluderas.

Planering pågår inför var och hur den fortsatta vaccineringen av prioriterade grupper kommer att ske. Förhoppningen är att vaccinationer ska kunna komma igång i hela länet redan i början av januari, under förutsättning att vaccin och material levereras enligt plan.

Mer information om hur vaccinationerna mot covid-19 publiceras löpande på www.regionkalmar.se och 1177.se.

FOTO

REGION KALMAR LÄN

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS