ANNONS

Händer som håller upp färgglada pratbubblor
Foto: Freepik

Insändare från en oskarshamnare: ”Nu är jag skitförbannad”

ANNONS

INSÄNDARE

Nu är jag skitförbannad på att det är så skräpigt i Oskarshamn.

Är ute och går med min katt vid Ernemar, Stångehamn, Havslätt, stadsparken och på flera andra platser.

”Håll Sverige Rent”

Jag har, sedan ett par år tillbaka, sett att det blir mer och mer nedskräpat. Det måste till någon sorts kampanj med skyltar, med typ: ”Håll Sverige Rent”, som på 80-talet och helst på olika språk så att alla förstår.

Kommunens soptunnor är för små och de är inte optimala då kajor, kråkor och skator sliter ut innehållet när de letar efter mat och till och med öppnar locken på sopkärlen och skräpar ner.

Varför inte starta en ungdomskampanj? Idag blir ungdomar mer och mer miljömedvetna.

”Gå i bräschen”

De kan anordna vissa dagar om året då kommuninvånarna går man ur huse och gör en insats genom att gå ut och städa sitt närområde.

Allt detta för att vi ska få renare miljö och för att inte djuren i naturen ska drabbas av farligt skräp och gifter.

Kanske Oskarshamn kan visa sig på kartan också genom att gå i bräschen för denna nystartade kampanj om att Hålla Sverige Rent, för allas trevnad.

Thomas

Oskarshamnare

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS