OSKARSHAMN
Nazisymboler, så kallade hakkors, har klottrats på träd i stadsparken i Oskarshamn.
– Jag känner en stor sorg över det här beteendet – både över nazisymbolerna och över att några anser sig ha rätt att förstöra, säger tekniska nämndens ordförande Yvonne Bergvall (S).
Det är området i närheten av Lidl och utegymmet, i stadsparken, som har drabbats. Även klistermärken, med kopplingar till den högerextrema rörelsen, har satts upp på lyktstolpar i området.
Kaj Eriksson, parkchef vid tekniska kontoret, berättar att parken, förutom klotterangrepp, även har utsatts för skadegörelse.
Man har gett sig på urnor och kastat blommor åt alla möjliga håll.
”Får lägga pengar på skit”
– Förra året var vi förskonade – men nu har vi haft problem ett tag. Både under påskhelgen och en tid innan också. Det är så tråkigt att vi ska behöva lägga pengar och energi på detta, säger Kaj Eriksson.
– Det kostar några tusenlappar varje gång. Det är skattepengar som skulle ha gått till annat. Istället får vi lägga pengar på skit. Vi har ingen stor budget. Och träden kan vi inte göra något åt – vi kan ju inte ta bort barken, tillägger han.
TEXT
Peter A Rosén




Chefredaktör & ansvarig utgivare. Utbildad journalist med mångårig erfarenhet från flera lokaltidningar som nyhetsreporter, sportreporter och fotograf.