SVERIGE
Unionen har varslat om strejk på Systembolaget, med start veckan före midsommar, den 10 juni 2025 klockan 05.00. Konfliktåtgärderna inkluderar fullständig arbetsnedläggelse vid utvalda depåer och huvudkontor, blockad av arbetsuppgifter samt förbud mot inhyrning eller nyanställning.
Fackförbundet har förhandlat med Svensk Handel om löneökningar, arbetstidsförkortning och rättvisare regler för deltidsanställda, men parterna har inte kunnat nå en överenskommelse. Unionen menar att Systembolaget har ett utbrett problem med att anställa medarbetare på deltid, vilket leder till ekonomisk otrygghet för många. De kräver att deltidsanställda som jobbar över ska få samma ersättning som heltidsanställda.
Opartiska medlare kopplas is
Svensk Handels förhandlingschef Ola Axelsson betonar att ett avtal måste rymmas inom ”märket”, det vill säga samma kostnadsnivå som övriga arbetsmarknaden, och att de var beredda att fortsätta förhandla. Nu kommer opartiska medlare att kopplas in för att bedöma situationen.
Om parterna inte når något avtal träder konfliktåtgärderna i kraft den 10 juni 2025 kl. 05.00 och gäller tills vidare. Konfliktåtgärderna lyder som följande:
– Fullständig arbetsnedläggelse för Unionens medlemmar på utvalda depåer och huvudkontor.
– Blockad av samtliga arbetsuppgifter vid dessa arbetsplatser.
– Förbud mot inhyrning eller nyanställning i syfte att utföra blockerat arbete.

Redaktör, marknadsföring, webb- & ekonomiansvarig. Utbildad inom datavetenskap med mångårig erfarenhet inom IT och webbutveckling.