ANNONS

Mobil med appen Facebook
Bilden är en genrebild. Foto: Freepik

Bedrägeri via Facebook Marketplace: Man blåst på 6 750 kronor

ANNONS

BERGA

En man i 25-årsåldern, med adress i Uppland, bestämde sig för att köpa en bil som annonserades ut till försäljning via Facebook Marketplace.

Det slutade med att han blev blåst på 6 750 kronor.

Han skickade pengarna via totalt tre Swish-överföringar, men bilen i fråga lyser med sin frånvaro.

En bedrägerianmälan är upprättad, berättar Peter Karlsson, förundersökningsledare vid polisen i Oskarshamn, på onsdagen.

En man i 50-årsåldern, med adress i Mönsterås kommun, och en kvinna i 35-årsåldern, med adress i Högsby kommun, är misstänkta i ärendet.

Mannen i Uppland ska ha haft kontakt med mannen i Mönsterås kommun, men pengarna landade på kvinnans konto.

Åkte han ner för att hämta bilen?

– Det framgår inte, men Berga (i Högsby kommun) är uppsatt som brottsplats – det framgår dock inte varför. Men ingen av de misstänkta bor där. Han kan ha stämt träff för att få bilen överlämnad, men det framgår inte av anmälan. Brottstiden löper mellan 25 och 28 mars, konstaterar Peter Karlsson.

+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
13

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS