Hallå trafikant! Viktig information från polisen

Polisbil vid polisstationen i Oskarshamn
Bilden är en genrebild. Foto: Peter A Rosén

ANNONS

OSKARSHAMN

”Under hela vecka 10 – med start i natt – kommer vi öka fokus på hastighetskontroller”, skriver Oskarshamnspolisen i ett inlägg på Facebook.

”Det är nationell trafikvecka! Vi väljer att berätta om detta på förhand eftersom syftet är att sänka medelhastigheten på våra vägar och därmed minska antalet döda och svårt skadade i trafiken”, skriver polisen, som välkomnar tips om platser där kontroller bör genomföras.

”Till dig som brukar varna för våra kontroller! Tänk på att det inte bara är de som kör för fort som du uppmärksammar på poliskontroller när du varnar. Rattfyllerister, narkomaner, tjuvar och banditer rör sig också ute i trafikmiljön. Vill du verkligen varna även dem?”, skriver polisen.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev varje lördag! Fullmatat med veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.*

*Nyhetsbrevet är självklart GRATIS!

ANNONS