enklackisverige

IK Oskarshamn ska ta febern på dem som går in på matcherna i ishallen

ANNONS

OSKARSHAMN

IK Oskarshamn kommer från och med hemmamatchen mot Malmö på lördag att använda automatiska febermätare vid publikinsläppet.

Det skriver klubben på sin hemsida på tisdagen.

”Tillsammans med vår guldpartner Nordway Store tar vi nu nästa steg för att göra våra evenemang i Be-Ge Hockey Center så säkra som möjligt. Som första klubb i Sverige kommer vi nu införa automatiska febermätare, vilket säkerställer att vi inte får in feber i anläggningen”, skriver IKO.

– Det är en grym idé och ett bra redskap för oss i vår strävan efter att anordna så säkra evenemang som möjligt. Att använda oss av den här tekniken känns som ett naturligt steg att ta i dessa corona-tider. Vi har tagit ansvar fram till nu på olika sätt och jobbar väldigt noga med säkerheten, både för publiken och spelarna, säger IKO:s klubbchef Martin Åkerberg till hemsidan.

TEXT & FOTO

PETER A ROSÉN

[email protected]

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Scrolla för mer nyheter

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Nyheter i din inkorg

Varje lördag får du ett nyhetsbrev* med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter nedan och invänta mejlet med bekräftelse i din inkorg:

*Nyhetsbrevet är GRATIS och du kan självklart avsluta det när du önskar.

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS