Polisen hittade knark hemma hos en körkortslös bilist som är ute och kör vanemässigt

Sidan på en polisbil med text och emblem
Bilden är en genrebild. Foto: Peter A Rosén

ANNONS

OSKARSHAMN

Vid 17-tiden på torsdagen stoppade polisen en körkortslös bilist, en man i 50-årsåldern, en bit utanför Oskarshamn. Han är ute och kör vanemässigt – därför upprättades en anmälan om grov olovlig körning.

Han är även misstänkt för drograttfylleri, ringa narkotikabrott och narkotikabrott i överlåtelsesyfte (försäljningssyfte).

– Vi gjorde en husrannsakan i hans bostad – vi hittade en mängd narkotika och han blev sedan anhållen för det. Vi hittade även ett jaktvapen (som han inte har licens för, därmed rör det sig om ett otillåtet innehav), säger Robert Loeffel, pressekreterare i polisregion syd.

Det finns inga noteringar om att polisen tog bilen i fråga vid det här tillfället.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev varje lördag! Fullmatat med veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.*

*Nyhetsbrevet är självklart GRATIS!

ANNONS