POLISNYTT: Lösspringande hund attackerade en annan hund i Fårbo

Bild på polisskylt
Bilden är en genrebild. Foto: Peter A Rosén

ANNONS

FÅRBO

Polisen berättar att en lösspringande hund attackerade en annan hund på Hagadalsvägen i Fårbo vid 19:40-tiden på måndagskvällen.

Den påhoppade hunden fick inga synliga skador, enligt ägaren, en kvinna i 60-årsåldern.

En anmälan om brott mot hund- och kattlagen har upprättats – och det gör polisen för att kunna kontrollera om det finns något koppel- och munkorgstvång i det aktuella fallet med den lösspringande hunden i Fårbo, som ägs av en kvinna i 50-årsåldern.

Finns det inget sådant tvång så är det enbart ett civilrättsligt ärende om en hund biter en annan hund (hundar ses som ett föremål, en ägodel, i lagboken), berättar Robert Loeffel, pressekreterare i polisregion syd.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev varje lördag! Fullmatat med veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.*

*Nyhetsbrevet är självklart GRATIS!

ANNONS

ANNONS