ANNONS

Vinter skog
Arkivfoto: Peter A Ros+en

Stiftelse delar ut 12,5 miljoner till forskning om skog och skogsindustri

ANNONS

JORD & SKOG

Södras forskningsstiftelse beslutade veckan före jul att bevilja sammanlagt 12,5 miljoner kronor till elva olika forskningsprojekt, som på ett betydande sätt kommer att främja utvecklingen av både skoglig och skogsindustriell verksamhet.

Södras forskningsstiftelse har beviljat totalt 12,5 miljoner kronor i bidrag till elva olika forskningsprojekt. Forskningen i projekten kommer att bereda väg för såväl det framtida skogsbruket som nya och klimatsmarta produkter, hållbar produktion och på sikt också arbetstillfällen.  

– Södras forskningsstiftelse är en viktig del i ett större innovationssystem för att främja forskning inom både skogsbruket och skogsindustrin för grön omställning. Genom att investera i forskning bygger vi grunden för en hållbar framtid där skogen bidrar med både klimatlösningar och ekonomisk utveckling samt säkerställer att skogen fortsatt är en viktig resurs för samhället, säger Henric Brage, ansvarig för Innovation på Södra och ledamot i Södras forskningsstiftelse i ett pressmeddelande.

Fossilfritt skogsbruk

De beviljade projekten täcker områdena skogsbruk, trä, massa och kemikalier. Bland dessa finns ett projekt inom klimatforskning som använder en vetenskaplig mätstation med radar för att observera skogens hälsa, med bland annat fokus på koldioxid och vattendynamik i björk- och tallskog. Ett annat projekt ska undersöka om skogsgödsling på bördig mark kan öka skogsproduktionen, vilket skulle gynna både skogsgården, skogssektorn och öka kolinbindningen i skogen.

Ett tredje projekt syftar till att förbättra användningen av sågat virke av olika kvaliteter i bärande konstruktioner och byggsystem, för att skapa högre värde och större klimatnytta. Slutligen kan nämnas ett större projekt inom fossilfritt skogsbruk, där olika alternativ och vägval kommer att utforskas för att stödja en effektiv och hållbar omställning av den skogliga värdekedjan. 

– Vi är väldigt glada över att kunna stödja just dessa projekt och vi ser fram emot de resultat och den kunskap som projekten kommer att generera. Samtidigt vill vi i styrelsen också säga tack till de forskare som sökt men inte beviljats medel, och ber dem återkomma med nya och spännande forskningsförslag, säger Henric Brage. 

Tack vare Södras forskningsstiftelsen har framsteg gjorts på en rad olika områden inom biobaserad ekonomi med bland annat nya möjligheter till fossilfria produkter.  

FAKTA / Södras Forskningsstiftelse 

Södras forskningsstiftelse bildades 1995 med uppdraget att främja forskning och utveckling som har betydelse för skoglig och skogsindustriell verksamhet i södra Sverige. Sedan dess har stiftelsen delat ut närmre 300 miljoner kronor till snart 250 olika projekt. 

+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS