En törstig man drack tre starköl och tog bilen hem från skogen: Stoppades av polis – så straffas han

Sidan på en polisbil med text och emblem
Bilden är en genrebild. Foto: Peter A Rosén

ANNONS

HÖGSBY KOMMUN

En man i 65-årsåldern, med adress i Högsby kommun, har berättat att han blev törstig när han var ute i skogen och letade efter granbarkborrar i mitten av februari i år – och han drack då tre burkar starköl som han hade i bilen.

När han körde hem blev han stoppad av polisen – det visade sig sedermera att han hade 1,10 promille alkohol i blodet och nu döms han för grovt rattfylleri.

Han får en villkorlig dom med samhällstjänst i 50 timmar.

En månad hade dömts ut om fängelse hade valts som påföljd, skriver tingsrätten.

Den dömde, som även ska betala 1 000 kronor i en avgift till brottsofferfonden, har berättat att han tappade omdömet efter att han hade druckit ur den första starkölen – därför drack han även de två resterande burkarna.

Det var väldigt dumt gjort av honom, har han konstaterat.

Arkivfoto: Peter A Rosén

+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
5
+1
0

ANNONS

ANNONS

Få vårt nyhetsbrev varje lördag! Fullmatat med veckans mest lästa och engagerande artiklar, tips på evenemang mm.*

*Nyhetsbrevet är självklart GRATIS!

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS