Läkare med stetoskop
Bilden är en genrebild. Foto: Freepik

Vårdpersonal är den viktigaste resursen – regionerna får statsbidrag för att utöka antalet AT-läkare

ANNONS

REGERINGEN

Socialstyrelsen har fått i uppdrag av regeringen att fördela 223 miljoner kronor till regionerna för att fortsätta stimulera till utökning av antalet AT-läkare.

– Vårdpersonalen är hälso- och sjukvårdens viktigaste resurs och det krävs flera olika typer av åtgärder för att säkerställa kompetensförsörjningen inom vården. Den utbredda bristen på läkare med specialistkompetens i alla regioner har sin orsak bland annat i att antalet utbildningsplatser för allmäntjänstgöring är för lågt. Samtliga regioner behöver därför bidra till att minska flaskhalsarna för att få fler specialistkompetenta läkare, säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) i ett pressutskick från Socialdepartementet.

Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD)
Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD). Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Ska stimulera en ökning

Regeringen ser att det finns skäl att vidta åtgärder för att komma till rätta med bristen på läkare med specialistkompetens. Socialstyren får därför i uppdrag att fördela och betala ut prestationsbaserade medel till regionerna i syfte att stimulera en ökning av antalet AT-tjänster.

Fördelningen av medel baseras på regionernas planering för AT som ingick i överenskommelsen God och nära vård 2021 mellan staten och Sveriges Kommuner och Regioner.

Foto: Freepik

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

ANNONS

Scrolla för mer nyheter

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Nyheter i din inkorg

Varje lördag får du ett nyhetsbrev* med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter nedan och invänta mejlet med bekräftelse i din inkorg:

*Nyhetsbrevet är GRATIS och du kan självklart avsluta det när du önskar.

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS